Шарена Петлица

Шарена Петлица
археолошко наоѓалиште
Шарена Петлица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шарена Петлица
Шарена Петлица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.47889; 21.41250Координати: 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.47889; 21.41250
Основни податоци
Име Шарена Петлица
Место Секирци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шарена Петлица — археолошки локалитет во прилепското село Секирци. Локалитетот претставува некропола, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека 1 км северно од селото, во селските лозја, биле откопани страри гробови. Гробовите биле обложени со керамички плочи со димензии 90 цм должина и 40 цм ширина. Според локалните преданија, тука постоел манастир посветен на Св. Никола.[1]


ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.