Богатинец (Секирци)

Богатинец
археолошко наоѓалиште
Богатинец is located in Македонија
Богатинец
Местоположба на Богатинец во Македонија
Местоположба 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° N; 21.41250° E / 41.47889; 21.41250Координати: 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° N; 21.41250° E / 41.47889; 21.41250
Основни податоци
Име Богатинец
Место Секирци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб

Период непознат период
Портал „Археологија“

Богатинецархеолошко наоѓалиште во прилепското село Секирци. Претставува гроб, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека североисточно од селото бил ископан гроб.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.