Шакентал е село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Ашерслебен.

Шакентал
Градски дел во Ашерслебен
Црквата во Шакентал
Црквата во Шакентал
Црквата во Шакентал
Шакентал во рамките на Германија
Шакентал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Ашерслебен
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 122 м
Население 335  (31 декември 2006)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06449
Повик. бр. 034746
Портал www.aschersleben.de
Координати 51°44′18″N 11°35′25″E / 51.73833° СГШ; 11.59028° ИГД / 51.73833; 11.59028Координати: 51°44′18″N 11°35′25″E / 51.73833° СГШ; 11.59028° ИГД / 51.73833; 11.59028