Чорба (турски: çorba) - вид супа карактеристична во националните кујни во балканските земји, Источна Европа, Близок Исток, Северна Африка, Средна Азија, Јужна Азија.

Чорба
Shkembe-chorba in Kardzhali 2011.JPG
Шкембе-чорба
Видсупа
Дел од оброкотпредјадење или главен
Место на потеклоТурција
РегионБалкан, Источна Европа, Близок Исток, Северна Африка, Средна Азија, Јужна Азија
Температура на послужувањетопла или ладна
Главни состојкимесо (јагнешко, телешко, шкембе), риба, зеленчук (печурки, домат, спанаќ, грашок, компир)

Чорбата потекнува од Турција и се правела пред сè од шкембе[1]. Се правела со пропржување на ситно исечкан кромид на масло, на што се додавале ситно иситнетите парчиња шкембе. Се турало вода и се оставало да се вари на тивок оган.

Сите останати подоцни варијанти на чорби, од друго месо, додавање на зеленчук, сок од лимон и слично, се варијанти на основната чорба.

Во Османлиското Царство постоел дури и еснаф на мајстори за чорба. Кај јаничарите, чинот полковник се нарекувал чорбаџија.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Chorba - Culinary Encyclopedia“.[мртва врска]

Надворешни врскиУреди