Грашок (науч. Lathyrus oleraceus, syn. Pisum sativum) — растение во вид на ползавец. Неговите плодови се издолжени мешунки, а семето е тркалезно. Семето се користи во исхраната.

Грашок
Грашкови зрна во мешунка
Растение
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Граор
Вид: Грашок
Научен назив
Lathyrus oleraceus
Lam. (1779)[1]
Синоними[1]

Грашокот (со латинско име: P. sativum) е годишно растение, со животен циклус на зреење и раст од една година. Тоа е земјоделска култура која се одгледува во студената сезона и расте во многу делови на светот; садењето може да се одвива од зима до почетокот на летото во зависност од местото. Просечниот грашок тежи помеѓу 0,10 и 0,36 грам. Незрелиот грашок (и во снежен грашок, нежно мешункаст грашок, исто така) се користат како зеленчук, свеж, замрзнат или конзервиран. Сортите на видовите кои вообичаено се нарекуваат полски грашок се одгледуваат за да произведат сув грашок како дробен грашок изваден од зрелата мешунка на плодот. Овие се основа на каша и супа од грашок, кои се основи на средновековната кујна; додека во Европа, конзумирањето свеж незрел грашок беше иновација воведена од раната модерна кујна.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Lathyrus oleraceus Lam. Plants of the World Online. посет. 9 август 2023 г.

Надворешни врски уреди