Чешма (Расино)

археолошко наоѓалиште во Расино, Охридско

Чешмаархеолошко наоѓалиште во охридското село Расино. Претставува населба од средниот век.

Чешма
археолошко наоѓалиште
Чешма is located in Македонија
Чешма
Местоположба на Чешма во Македонија
Местоположба 41°11′45″N 20°51′32″E / 41.19583° N; 20.85889° E / 41.19583; 20.85889Координати: 41°11′45″N 20°51′32″E / 41.19583° N; 20.85889° E / 41.19583; 20.85889
Основни податоци
Место Расино
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

На околу 1 км јужно од селото, на десната страна од Расинска Река, во нивата на Мице Стојанов со земјоделските работи биле откриени темели од ѕидови градени од камен, тули и варов малтер. Денес по површината се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди. Во непосредната близина на овој простор, во нивата на Стојан Јакимоски биле откопани питоси.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 275. ISBN 9989-649-28-6.