Чеперник

историско село во Кочанско


Чеперник или Чоперник — историско село во Кочанско, денес во атарот на с. Небојани, Општина Кочани.

Чеперник
Чеперник is located in Македонија
Чеперник
Местоположба на Чеперник во Македонија
Координати 42°04′45″N 22°28′02″E / 42.07917° СГШ; 22.46722° ИГД / 42.07917; 22.46722Координати: 42°04′45″N 22°28′02″E / 42.07917° СГШ; 22.46722° ИГД / 42.07917; 22.46722
Општина Кочани
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13024
Надм. вис. 1.425 м
Чеперник на општинската карта
Чеперник во Општина Кочани.svg

Атарот на Чеперник во рамките на општината
Commons-logo.svg Чеперник на Ризницата

ГеографијаУреди

Селото било сместено високо Осоговските Планини, северно од градот Кочани.

ИсторијаУреди

На крајот на XIX век Чеперник било село во Кочанската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. селото имало 16 жители, сите Македонци христијани.[1][2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 227.

Надворешни врскиУреди