Небојани — село во Општина Кочани, во околината на градот Кочани.

Небојани
Небојани is located in Македонија
Небојани
Местоположба на Небојани во Македонија
Координати 42°02′30″N 22°27′09″E / 42.04167° N; 22.45250° E / 42.04167; 22.45250Координати: 42°02′30″N 22°27′09″E / 42.04167° N; 22.45250° E / 42.04167; 22.45250
Општина Кочани
Население 46 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13024
Небојани на општинската карта
Небојани во Општина Кочани.svg

Атарот на Небојани во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на падините на Осоговските Планини.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Кочанската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Небојани живееле 190 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Небојани имало 144 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Во 2002 година во селото живееле 46 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 190[1] 144[2] 331 353 281 269 165 99 87 46

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 897 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 32 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.227.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 176. ISBN 9989649286.

Надворешни врскиУреди