Црквиште (Теарце)

Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250Координати: 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Основни податоци
Име Црквиште
Место Теарце
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште е археолошки локалитет во тетовското село Теарце. Локалитетот претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа во непосредната близина на железничката станица, каде при изградбата на пругата во 1952 година бил откриен дел од темелите на црква и 30 гроба градени од камени плочи, со ориентација запад-исток. Во гробовите имало белезици, прстени од бронза и други прилози, кои не се зачувани.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069