Железничка Станица (Теарце)


Железничка Станица
археолошко наоѓалиште
Железничка Станица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Железничка Станица
Железничка Станица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250Координати: 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Основни податоци
Име Железничка Станица
Место Теарце
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Железничка Станица е археолошки локалитет во Тетовското село Теарце. Локалитетот претставува утврдена населба од римското време. Се наоѓа на околу 12 km јужно од селото, каде при изградбата на железничката пруга Тетово-Скопје биле откриени објекти градени од кршен камен и варов малтер. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069