Бигор Слатински

Бигор Слатински
археолошко наоѓалиште
Бигор Слатински is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бигор Слатински
Бигор Слатински
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250Координати: 42°4′27″N 21°3′9″E / 42.07417° СГШ; 21.05250° ИГД / 42.07417; 21.05250
Основни податоци
Име Бигор Слатински
Место Теарце
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бигор Слатински е археолошки локалитет во Тетовското село Теарце. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 500 m западно од селото во локалното популарно место Бигур[1], каде со земјоделските работи во нивите сопствениците откриле темели од ѕидови на повеќе објекти. На површината има голем број фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал. Во 1954 година било извршено заштитно ископување.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Бигур, с.Теарце“ (македонски). Крале Марко. конс. 2011-02-09. 
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069