Црква „Св. Петка“ - Стенче

црква во селото Стенче
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Петка
Sv. Petka Stenče 03.jpeg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Милетинска
Местоположба
Населено место Стенче
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1923 и 1993
Завршено 1997
Осветување 1 јуни 1997
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна со камбанерија на влезот
Портал „МПЦ“

Црквата Света Петка е црква во тетовското село Стенче. Се наоѓа на Сува Гора над селото. Според селаните, на тоа место до 1923 година постоел крст. Подоцна на истото место била подигнмата мала црквичка. Сегашната црква е од темел изградена во 1993 година. Осветена е на 1 јуни 1997 година. Црквата била цел на кражби,[1] меѓу која и таа во ноќта помеѓу 8 и 9 февруари 2013 година, при што биле украдени пари.[2]

НаводиУреди

  1. „Полицијата во борба против опасната пиротехника“ (македонски). КИСС Телевизија. 29.12.2008. конс. 2010-05-01. 
  2. „Крадците не запираат - ограбени црквите „Свети Атанасиј“ и „Света Петка““ (македонски). Прес 24. 10 февруари 2013 - 11:22. конс. 2013-02-10.