Црква „Св. Константин и Елена“ - Пазар

црква во Пазар, Егејска Македонија

Свети Константин и Елена (грчки: Ιερός ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης) — преродбеничка парохиска црква во градот Пазар (Ениџе Вардар), Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Константин и Елена
Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης
Поглед на црквата навечер
Карта
40°47′51″N 22°25′4″E / 40.79750° СГШ; 22.41778° ИГД / 40.79750; 22.41778Координати: 40°47′51″N 22°25′4″E / 40.79750° СГШ; 22.41778° ИГД / 40.79750; 22.41778
МестоПазар
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типпеткорабна базилика
Завршена1908 / 1953
Управа
Архијерејско намесништвоПазарско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Историја уреди

Храмот е изграден под името „Св. Кирил и Методиј“ во македонското маало Варош во североисточниот дел на градот. Изграден е во 1908 г. кога населението било под врховенството на Бугарскаа егзархија. Во 1909 г. иконите во храмот се изработени од иконописци предводени од галичкиот мајстор Апостол Фрчковски.[3]

Со потпаѓањето на Егејска Македонија под грчка власт, храмот е преименуван во „Св. Константин и Елена“.[1]

Опис уреди

Храмот првобитно бил трикорабна базилика со женска црква. Во 19521953 г. е видоизменет во петкорабна базилика. Има должина од 25 м, ширина од 17 м и висина од 8 м.[1][2] Во 1988 - 1990 г. на запад е направен нартекс. Покривот е на четири води, покриен со ќерамиди. Има три влеза — од запад, југ и север.[2] Во северозападниот агол е доградена камбанарија. На дното на северниот и јужниот кораб има два параклиса.[1]

Во внатрешноста корабите се поделени со дрвени столбови. Дел од фреските се дело на Христофанис Вуцинас и неговите ученици, а оние на патеките се изработени од зографите Кузоглу и Сарис — десно сцени од житието на Христос, лево на Богородица. Иконостасот е резбан, а иконите на него се дело на монаси од манастирот „Св. Дух“ во Оропос, Источна Атика. Преносливите икони се дело на М. Котикостас.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Ιερός ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης“. Η πόλη μας. Посетено на 12 септември 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 Αποστολίδου, Γεσθημανή. „Τα Γιαννιτσά ... χθες και σήμερα“. стр. 41. Посетено на 16 јануари 2020.
  3. Димитров, Христо М (1991). „Два документа за Фръчковския род“. Исторически преглед. XLVII (1): 76–79.