Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Лешани

црква во селото Лешани

Покров на Пресвета Богородица — нова манастирска црква на Лешанскиот манастир. Црквата е сместена во охридското село Лешани.

Покров на Пресвета Богородица

Поглед на новата црква во дворот на Лешанскиот манастир

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Карта

Координати 41°16′47″N 20°51′11″E / 41.27972° СГШ; 20.85306° ИГД / 41.27972; 20.85306
Место Лешани
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 2012 - 2017
Осветување 2017
Архитектонски опис

Историја уреди

Црквата била подигната од страна на отецот Вартоломеј по повод појавување на неракотворениот лик на пресветата Мајка Божја.[1] Изградбата започнала во 2012 и завршила во 2017 година.[2] Осветена е на 29 октомври 2017 г.[3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Казиовска, Соња (6 јуни 2015). „Луѓе бараат иљач од сите светии во манастирот над Лешани“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 15 септември 2016.[мртва врска]
  2. „Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица" во Лешани“. Охриднет. 29 октомври 2017. Архивирано од изворникот на 2021-12-15. Посетено на 25 декември 2021.
  3. „Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица" во село Лешани“. Канал 5. 29 октомври 2017. Посетено на 15 декември 2021.

Надворешни врски уреди