Црква „Св. Никола“ - Лешани

црква во селото Лешани

Свети Никола — главна селска црква на селото Лешани, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Карта

Координати 41°16′32″N 20°51′50″E / 41.27556° СГШ; 20.86389° ИГД / 41.27556; 20.86389
Место Лешани
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1909
Завршено 1919 (1976)
Осветување 1920
Рушење 1976
Архитектонски опис

Старата црква од 1909 година, која имала под околу 80 см под површината на земјата, а на западната и јужната страна припрата, била урната и на нејзино место била изградена денешната црква, која целосно ја заменила црквата „Успение на Пресвета Богородица“ како главна селска црква.[1]

Сите престолни и празнични икони во црквата се насликани од Русалим Крстев од Лазарополе,[2] кои биле пренесени од иконостасот на старата црква Успение на Пресвета Богородица.[1]

Историја

уреди

Била градена од 1909 до 1919 година, а била осветена во 1920 година. Иконите на иконостасот се изработени од Русалим Крстев од Лазарополе во 1909 година.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Китевски, Марко (27 март 2015). „Цркви и манастири во Охридско“. Македонска информативна агенција. Скопје. Посетено на 7 септември 2016.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 30 август 2016.

Надворешни врски

уреди