Црвена телефонска говорница

Црвената телефонска говорница, телефонски киоск за јавен телефон дизајниран од Сер Гилс Гилберт Скот, е позната глетка на улиците на Велика Британија, Малта, Бермуди и Гибралтар .

Пример за К6, најчестиот модел на црвена телефонска говорница, фотографиран во Лондон во 2012 година.

И покрај намалувањето на нивниот број во последните години, традиционалниот британски црвен телефонски киоск сè уште може да се види на многу места низ Велика Британија и во сегашните или поранешните британски колонии ширум светот. Црвената боја е избрана за да можат да бидат лесни за забележување.

Црвената телефонска говорница честопати се гледа како британска културна икона низ целиот свет.[1] Во 2006 година, телефонската говорница К2 била избрана за една од најдобрите 10 дизајни во Велика Британија, која ги вклучувале и Мини, Супермарин Спитфајр, Картата на лондонското метро, World Wide Web, Конкорд и автобусот АЕЦ Рутемастер.[2][3] Иако производството на традиционалните говорници завршило со појавата на КХ сериите во 1985 година, многу од нив сè уште стојат во Велика Британија.

Историја на дизајнот

уреди
 
Реплика К1 Мк236 телефонски киоск во Тинтинхал, Сомерсет

Првиот стандарден јавен телефонски киоск воведен од Поштата на Обединетото Кралство бил произведен во бетон во 1921 година и бил назначен за К1 (Киоск бр.1). Овој дизајн не бил од истото семејство како познатите црвени телефонски говорници. Од 2020 година, постојат седум К1 кутии, а две сè уште се наоѓаат на британските улици.[4] Првиот се наоѓа во Тринити Маркетот во Кингстон Хал,[5] а вториот во Бембриџ Хај Стрит, Остров Вајт.[6]

 
Прототип К2 на Кралската академија во Лондон
 
К2 киосци К2 на Борд Корт, Ковент Гарден, Лондон
 
Куполата на мавзолејот на Сер Џон Соан била инспирација за дизајнот на К2.

Црвената телефонска говорница била резултат на конкурсот во 1924 година да се дизајнира киоск што ќе биде прифатлив за Лондонската метрополска околија, која се спротивставувала на напорите на Поштата да подигне киосци К1 на нивните улици.

 
К2 во Лондон

Организаторите поканиле записи од тројца почитувани архитекти, и заедно со дизајните од Поштата и од Граѓанското општество во Бирмингем, Комисијата за ликовни уметности го избрала за победник дизајнот поднесен од Сер Гилс Гилберт Скот.[7] Поканата дошла во времето кога Скот бил ставен како доверител на Музејот на Сер Џон Соан: неговиот дизајн за натпреварот бил во класичен стил, но на врвот имало купола што потсетувало на само-дизајнираните мавзолеи на Соан во Стариот црковен двор на Свети Панкрас и Галеријата на слики Далвич, Лондон.[8]

Оригиналните дрвени прототипи на записите подоцна биле ставени во јавна служба на неколку места низ Лондон. Дизајнот на Скот е единствениот познат што преживеал и сè уште е таму каде што бил првично поставен, во левиот влезен лак на Кралската академија .

Поштата избрала да го направи победничкиот дизајн на Скот во леано железо (Скот предложил благ челик) и да го обои во црвена боја (Скот предложил сребро, со „зелено-сина“ внатрешност) и со други помали промени во деталите, бил ставен во функција како Киоск бр.2 или К2. Од 1926 година К2 бил распореден во и околу Лондон, а К1 продолжил да се подигнува на други места.

К3, бил воведен во 1929 година, повторно од Гилс Гилберт Скот, бил сличен на К2, но бил конструиран од бетон и наменет за употреба на национално ниво. Редок примерок од киоскот К3 може да се види покрај изложбата на плажата Пингвин во зоолошката градина ЗСЛ во Лондон, каде што е заштитен од временските непогоди со настрешница и неодамна е вратен во неговата оригинална шема на бои. Уште еден примерок има во употреба и истиот се наоѓа во Ринд во Пертшир.

Во К4 (дизајниран од Одделот за инженерство на Поштата во 1927 година) била вградена поштенска кутија и машини за купување поштенски марки која се наоѓала на самата надворешност. Изградена е само една серија од 50 киосци К4. Некои современи извештаи велат дека бучавата од машините за марки ги вознемирувала корисниците на телефони, а ролните марки кои се наоѓале во машините станувале влажни и заглавувале кога времето било врнежливо. Одличен пример за К4 може да се најде пред зградата на станицата кај Бевдли на Железницата во долината Северн.

К5 била конструкција составена од иверица и метално лице, воведена во 1934 година и дизајнирана да се составува и демонтира и да се користи на изложби. Не е познато колку точно вакви говорници се произведени, и има малку докази дека К5 некогаш достигнал подалеку од фазата на прототип. Целосно детална копија (конструирана со употреба на оригинални цртежи) може да се види во Музејот Авонкрофт (Бромсгров, Вустершир), како дел од Националната колекција за телефонски киосци.

 
A K6 (лево) и K2 (десно) заедно во улицата Свети Џон Вуд

Во 1935 година К6 (киоск број шест) бил дизајниран за да го одбележи Сребрениот јубилеј на Џорд V. Следствено, понекогаш бил познат и како киоск „Јубилеј“. Почнал да се произведува во 1936 година.[9] К6 бил првиот црвен телефонски киоск кој бил широко користен надвор од Лондон, а илјадници буквално биле распоредени во секој град, заменувајќи ги повеќето постојни киосци. Во 1935 година имало 19 000 јавни телефони во Велика Британија: до 1940 година, благодарение на К6, имало 35 000.[10]

Дизајнот повторно бил на Скот, и во суштина бил помала и порационална верзија на K2, наменета да се произведува со значително поевтина цена и да зафаќа помалку простор на тротоарот.

K6 оттогаш станал британска икона, но не бил универзално сакан на почетокот. Црвената боја предизвикувала одредени тешкотии и имало многу барања за помалку видливи бои. Поштата била принудена да дозволи помалку силна сива со црвени решетки, за области со природна и архитектонска убавина. Бојата што се користи најшироко денес е позната како „црвена рибизла“ и е дефинирана од британскиот стандард, BS381C-Red539. Оваа малку посветла црвена боја била претставена со моделот K8 во 1968 година, но продолжила да се користи на претходните модели. Оттука, за целосна историска точност, сите киосци во поставките пред 1968 година требале да бидат обоени во претходната, и малку потемна нијанса - BS381C-Red538.

Круна

уреди
 
K6s, Charing Cross Road, Лондон, покажувајќи различни стилови на круна: Круната на Тудор, во употреба 1936–1953 (лево); и круната на Сент Едвард на посебна плоча, 1955 година или подоцна (десно).
 
K6 (сега претворен во дом на дефибрилатор ) во Гаргунок, Стирлингшир, покажувајќи ја Шкотската круна на посебна чинија.

Од 1926 година наваму, киосците на Поштата биле украсени со истакната круна, што ја претставувало британската влада (од која Поштата била агенција). Дизајнот првично бил „Круната на Тудор“, а потоа бил во широка употреба во владините служби. Истата круна се користела во сите делови на Обединетото Кралство и Британската Империја. На K2, дизајнот бил прободен низ железниот дел, и имал улога на дупка за вентилација. На K6, бил обезбеден посебен отвор за вентилација, а круната била врежана во релјеф.

Во 1953 година, новата кралица, Елизабета Втора, одлучила да ја замени круната на Тудор во сите контексти со претстава на вистинската круна што обично се користела за британските крунисувања, круната на Сент Едвард. Затоа, овој нов симбол започнал да се појавува на предната страна на киосците К6.

Круната на Сент Едвард првично се користела на киосците во сите делови на Велика Британија. Меѓутоа, во Шкотска, по протестите за употреба на англиски ознаки, Поштата (како и другите владини агенции таму) започнала да ја користи, од 1955 година, вистинската круна на Шкотска. За да се прилагодат двата различни дизајни на круната на киосците К6, предните делови биле со отвор во нив, во кој била вметната плоча со соодветна круна пред да се постави пресекот на покривот.

Круните првично биле обоени во истата црвена боја како и остатокот од кутијата. Сепак, во раните 90-ти, кога вредноста на наследството на црвените киосци почнала да се препознава широко, британскиот Телеком ги избрал круните (и на К2 и на К6) во златна боја.

Модернизација - К7 и К8

уреди
 
K8 Mk2 кутија на станицата Амершам

Во 1959 година, архитектот Невил Кондер добил задача да дизајнира нова говорница. Дизајнот K7 не стигнал подалеку од фазата на прототип. К8 бил претставен во 1968 година и бил дизајниран од страна на Брус Мартин. Се користел првенствено за нови градови; биле инсталирани околу 11 000, заменувајќи ги претходните модели само кога им требало преместување или истите биле оштетени без можност за поправка. K8 ја задржал црвената шема на бои, но бил со поинаква црвена нијанса: малку посветла „афион црвена“, која станала стандардна боја на сите киосци.

K8 се одликувал со една голема стаклена плоча од двете страни и на вратата. Додека се подобрувала видливоста и осветлувањето на говорницата, тие станале ранливи на оштетување. Имало две верзии - Mk1 и Mk2 - со највидлива разлика во деталите на покривот и опкружувањето на зборот „ТЕЛЕФОН“.

Присвојување

уреди

Малку користените црвени телефонски говорници можат да бидат присвоени[11] од парохиските совети во Англија за други намени. Некои примери се прикажани подолу. Киоскот може да се користи за која било правна цел освен телефонија и договор за продажба[12] што ја вклучува следната клаузула 5.5.4:

Купувачот ќе склучи договор да не ја продава, изнајмува или лиценцира стоката на конкурент на продавачот, ниту да му дозволи на конкурентот да инсталира апарат за електронски комуникации (како што е дефинирано во распоредот 2 од Законот за телекомуникации 1984 година ) во рамките на стоката или во самиот себе (како набавувач) нема да инсталира, обезбедува или работи каква било форма на апарат за електронски комуникации (како што е дефинирано во распоредот 2 од Законот за телекомуникации 1984 година) во рамките на стоката.

Не е јасно зошто БТ сака да забрани киоскот повторно да се користи за електронски комуникации и зошто регулаторот, Офком, го дозволил тоа. Во САД, постои активно движење кое бара нови телекомуникациски употреби на малку користените телефонски штандови, на пример како wi-fi жаришта.[13]

 
Телефонска кутија претворена во мини-библиотека, Витвел, Остров на Вајт, Велика Британија

Уметничка галерија

уреди

Во 2009 година, градот Сетл во Северен Јоркшир ја основал Галеријата на зелените во К6, која била усвоена од Парохискиот совет. Галеријата претставила низа изложби (видете ја галеријата преку Интернет на мрежната страница) на познати уметници и фотографи (Теса Бани, Мартин Пар, Маријана Кук), како и на групи на локалната заедница. Нејзин најпознат соработник бил Брајан Меј, со своето стереоскопско шоу за фотографија „Село изгубено и најдено“.

 
Телефонска кутија за дефибрилатор, Брент Пелхам, Хертфордшир

Друго

уреди

Во 2010 година, во селото Бруквуд, Сари, бил започнат проект за обновување и зачувување на единствениот преостанат киоск К6 во селото. Киоскот бил усвоен од Советот на околијата Вокинг во 2009 година и група жители започнале да го обновуваат истиот. Ова било постигнато преку приватни донации и спонзорства од локалните бизниси.[14] Овој блог детално ја опишува реставрацијата.[15]

Од октомври 2014 година, неколку лондонски неискористени телефонски говорници К6 биле обоени во зелена боја и претворени во бесплатни полначи за мобилни телефони со име Соларбокс.[16] Тие се сметаат за алтернатива на киоск на отворено за полначи во затворен простор како што е Чаргџбокс .

Употреба на друго место

уреди
 
Имитација на говорница во британски стил што се користи како влез во џез-клуб во Хавана, Куба
 
Австралиска црвена телефонска говорница во Рос, Тасманија

Црвени телефонски говорници може да се видат во Португалија - на пример, тие се вообичаена глетка во градот Порто.[17]

Британски телефонски говорници К6, обоени во зелена боја, можат да се најдат во центарот на Кинсејл, стар историски град во округот Корк во рамките на Република Ирска.

Говорница може да се најде и во центарот на градот Шинон, Франција [18] и уште една во германскиот град Бад Минстерејфел.

Во 2008 година, десет телефонски говорници К6 биле увезени од Велика Британија во израелскиот град Петах Тиква и биле инсталирани на главната улица, Хаим Озер. 

Поп-култура

уреди

Црвената телефонска говорница се појавува во британската поп-култура. Во музиката се најде во видеото на Адел „Здраво“, предниот дел на албумот на One Direction, Take Me Home и задниот дел на албумот на Дејвид Боуви, The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars.[19][20] Во филмот се појавува во истакната сцена во црната комедија „The Ladykillers“ од 1955 година, каде банда измамници предводена од професорот Маркус (Алек Гинис) влегува во една. Црвена телефонска кговорница близу Скотланд јард се појавува и во Хари Потер и Редот на Феникс (2007) кога Хари Потер и Артур Визли влегуваат во Министерството за магија.[21]

Во 2016 година, британскиот готвач Гордон Рамзи отвори рибен ресторан со британска тематика во појасот Лас Вегас, а вратите на влезот наликуваат на црвена телефонска говорница.[22]

Поврзано

уреди
 • Столбна кутија (црвена поштенска кутија во Велика Британија)
 • Полициска кутија (сина полициска кутија во Велика Британија)
 • AEC Routemaster (црвен лондонски автобус)
 • KX телефонски кутии
 • „Црвена рамка/Бело светло“ (песна за ОМД)

Наводи

уреди
 1. Odone, Cristina (11 March 2013). „The trashing of the iconic red phone box is one bad call“. The Daily Telegraph.
 2. „Long list unveiled for national vote on public's favourite example of Great British Design“. BBC. 18 November 2016.
 3. „Concorde voted the UK's top icon“. BBC News. 18 November 2016.
 4. „Search Results for K1 TELEPHONE KIOSK“. Historic England. Посетено на 10 May 2020.
 5. Historic England. „Повеќе за објектот во базата ({{{num}}})“. National Heritage List for England. Посетено на 22 November 2017.
 6. Historic England. „Повеќе за објектот во базата ({{{num}}})“. National Heritage List for England. Посетено на 22 November 2017. The kiosk is in fact outside the former optician's, now Captain Stan's Fish Shop, 5 High Street.
 7. New Telephone Kiosks", The Times, 28 March 1925, p. 9
 8. Kennedy, Maev (23 November 2015). „Sir John Soane: how tomb for architects wife inspired the red telephone box“. The Guardian. Посетено на 27 October 2017.
 9. Stamp 1989, pp. 13–14.
 10. Stamp 1989, p. 14.
 11. Adopt a Kiosk, British Telecom, Архивирано од изворникот на 2012-11-03, Посетено на 2021-02-02
 12. „Adopt a Kiosk | BT.com“. Payphones.bt.com. 12 April 2011. Архивирано од изворникот на 2013-04-20. Посетено на 29 November 2013.
 13. „Is the pay phone making a comeback? - CNN.com“. Edition.cnn.com. 20 December 2012. Посетено на 30 November 2013.
 14. „Brookwood phone box restored by residents“. getsurrey.co.uk. 10 March 2010.
 15. Brookwood K6 Red Telephone Box Preservation, 15 October 2011
 16. „Phone boxes turn green to charge mobiles“. BBC News. 2 October 2014.
 17. „Phone Box in Porto | Photo“. Travelblog.org. 28 March 2011.
 18. Chinon (1 January 1970). „chinon – Google Maps“. Goo.gl. Посетено на 29 November 2013.
 19. „Britain's classic red telephone boxes get a makeover“. CNN. 21 June 2017.
 20. "Dial T for telephone: an A-Z of phones on film". BFI. Retrieved 21 June 2017
 21. „New images from Order of the Phoenix. HPANA. 22 October 2006. Посетено на 22 October 2006.
 22. „Gordon Ramsay's fourth Las Vegas Strip eatery: a fish-and-chips shop“. Los Angeles Times. Посетено на 23 March 2019.

Надворешни врски

уреди