Царевиќ

село во Општина Прилеп

Царевиќ — село во Општина Прилеп, во областа Раец, во околината на градот Прилеп.

Царевиќ
Царевиќ во рамките на Македонија
Царевиќ
Местоположба на Царевиќ во Македонија
Царевиќ на карта

Карта

Координати 41°21′23″N 21°46′44″E / 41.35639° СГШ; 21.77889° ИГД / 41.35639; 21.77889
Регион Раец
Општина  Прилеп
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20107
Царевиќ на општинската карта

Атарот на Царевиќ во рамките на општината
Царевиќ на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во XIX век селото било дел од Прилепската каза на Отоманското Царство.

Стопанство уреди

Потекло на името уреди

Според Марко Цепенков, името на селото е добиено според некој цар кој шетал и поминал покрај ова село. Сите селани излегле со најголеми причести го пречекале, а една стара жена замесила зелник и царот тука ручал. Оттогаш селото го нарекле Царевиќ.

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948254—    
1953251−1.2%
1961166−33.9%
197177−53.6%
198132−58.4%
ГодинаНас.±%
199117−46.9%
199412−29.4%
200210−16.7%
20210−100.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Царевиќ живееле 470 жители, од кои 460 Македонци и 10 Роми.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Царевиќ имало 320 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Царевник се води како чисто македонско село во Прилепската каза на Битолскиот санџак со 40 куќи.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 200 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година, селото имало 10 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 470 320 254 251 166 77 32 17 12 10 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови уреди

Царевиќ е македонско село.

Според истражувањата од 1920-1924, родови во селото:

 • Староседелци: Станковци (5 к.), Бекчевци (4 к.), Гусовци (6 к.), Димовци (2 к.), Калажеговци (1 к.) и Мицковци (1 к.)
 • Доселеници: Соколовци (8 к.) доселени биле во почетокот на 19 век од некое прилепско село; Бошковци (5 к.) доселени биле во почетокот на 19 век од селото Раец; Илевци (1 к.) доселени во 1860 година од селото Радобил; Бачковци со Данчевци (2 к.) доселени се во 1870 година од селото Смолани; Пешиќовци со Дујевци (2 к.) доселени се во 1880 година од селото Радобил; Котевски (1 к.) доселени се во 1904 година од селото Марул.[11]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1430 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа. Во ова избирачко место е опфатено и селото Дрен.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 8 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости уреди

Цркви

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 244.
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 150-151.
 4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 21.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. . Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди