Постерштајн (германски: Posterstein) — германска општина во округот Алтенбург, во Тирингија.

Постерштајн
Постерштајн во рамките на Германија
Постерштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Месни единици 2
Градоначалник Штефан Јакубек
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 244−314 м
Население 461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.posterstein.de
Местоположба на Постерштајн во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°51′50″N 12°15′27″E / 50.86389° СГШ; 12.25750° ИГД / 50.86389; 12.25750

Географија

уреди

Соседни општини

уреди

Општини кои се граничат со Постерштајн се Хојкевалде, Лебихау, Небдениц и Фолмерсхајн во округот Алтенбург; како Пајцдорф и градот Ронебург во округот Грајц.

Општински единици

уреди

Штолценберг е единствената единица на Постерштајн.

Знаменитости

уреди

Замокот Постерштајн, кој е осветлен навечер, е најважната градба во градот. Исто така видлив е од сојузниот автопат Б4, северно од општината.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди