Хитрино (бугарски: Хитрино) — село во североисточниот дел на Бугарија во Шуменската Област. Тоа е административен центар на истоимената општина Хитрино.

Хитрино
Хитрино
село
Хитрино is located in Бугарија
Хитрино
Хитрино
Местоположба на Хитрино во Бугарија
Координати: 43°25′32.53″N 26°54′52.49″E / 43.4257028° СГШ; 26.9145806° ИГД / 43.4257028; 26.9145806Координати: 43°25′32.53″N 26°54′52.49″E / 43.4257028° СГШ; 26.9145806° ИГД / 43.4257028; 26.9145806
ЗемјаБугарија
ОбластШумен
ОпштинаХитрино
Управа
 • ГрадоначалникНуридин Исмаил (ДПС)
Површина
 • Вкупна1,186 км2 (0,458 ми2)
Надм. вис.&10000000000000273000000273 м
Население (2022)
 • Вкупно889
 • Густина750/км2 (1,900/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9780
Повик. бр.+359 05341
Мреж. местоhitrino.bg

ГеографијаУреди

Хитрино се наоѓа во североисточниот дел на Лудогорието. Тоа е еднакво оддалечено од Црното Море и Дунав и е на 20 километри од областниот град Шумен. Селото се наоѓа на главниот пат помеѓу Силистра и Шумен. Преку Хитрино оди главната пруга Варна - Русе.

Железничка несреќа во 2016Уреди

Во 5:40 часот месно време на 10 декември 2016 година 7 лица загинале,[1] а 29 биле повредени по експлозијата на цистерна от излетал от шините воз. Возот, кој превезувал пропан-бутан и пропен, експлодирал и се запалил. Пожарот зафатил најмалку педесет објекти [2], а 20 згради во Хитрино биле уништени.

НаводиУреди

  1. „Најмлаку седум лица загинаа во експлозијата на воз во Бугарија“. +info. Архивирано од изворникот на 2016-12-12. Посетено на 10 December 2016.
  2. Gigova, Radina. „Bulgaria train derailment: 5 killed in blast“. CNN. Посетено на 10 December 2016.

Надворешни врскиУреди