Црно Море

(Пренасочено од Црното Море)

Црно Море — затворено море во југоисточниот дел на Европа. Тоа е врзано со Средоземно Море преку Босфор и Дарданелите. Покрива површина од 422 000 км2.

Црно Море
Black Sea Nasa May 25 2004.jpg
Satellite view, taken by NASA MODIS
Black Sea map.png
Координати44°N 35°E / 44° СГШ; 35° ИГД / 44; 35Координати: 44°N 35°E / 44° СГШ; 35° ИГД / 44; 35
Најг. должина1175 км
Површина&10000000000436402000000436.402 км2
Најг. длабочина2212 м
Зафатнина547000 км3
Острови10+
Замокот Ластовичино гнездо на полуостровот Крим

На Црно Море излегуваат Бугарија, Романија, Украина, Русија, Грузија и Турција.

ПоврзаноУреди