Шумен,
Бугарија Бугарија

Шумен

Шумен

Област

Шуменска

Општина

Шумен

Население

82.557
(според 2011[1])

Регистарска ознака

H (BG)
Градоначалник Красимир Костов
Надморска височина 184 м
Портал http://www.shumen.bg/
Координати: 43° 17′ С, 26° 56′ И

Шумен (бугарски: Шумен) е најголемиот град во Шуменската област, Бугарија со 102.915 жители. Се наоѓа во североисточниот дел на земјата. Областа опфаќа површина од 3390,2 км2. Градоначалник е Красимир Костов.

Галерија

уреди
 
Шуменската тврдина

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди