Евбеја или Евија — најголем остров во Егејско Море, се наоѓа западно од Атика и Беотија, од кои е одвоен со Аталантскиот и Еврипскиот Проток. Се простирa од северозапад кон југоисток, долг е 180 км, а широк од 6 км до 45 км. Има површина од 3.684 км2 и околу 200.000 жители. Островот со сите околни помали острови спаѓа под округот Евбеја.

Евбеја
Εύβοια
View of Aidipsos
Географија
Координати38°30′N 24°00′E / 38.500° СГШ; 24.000° ИГД / 38.500; 24.000
АрхипелагЕгејски Острови
Површина3.684 км2
Највисоко издигнување1.743 м
Највисока точкаДирфи
Управување
ОбластЦентрална Грција
ОкругЕвбеја
ГлавенХалкида
Демографија
Население191,206 (2011)
Густина54 /km2 (140 /sq mi)
Дополнителни податоци
Поштенски код34x xx
Обласен код(ови)22x0
Регистарска табличкаXA
Мреж. местоwww.naevias.gr
Сателитска снимка на островот Евбеја