Хилзеде (германски: Hülsede) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хилзеде
Поглед на Хилзеде
Поглед на Хилзеде
Грб на Хилзеде
Хилзеде is located in Германија
Хилзеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Роденберг
Месни единици 3
Градоначалник Марион Пазут (СДП)
Основни податоци
Површина 15,86 км2
Надм. височина 103 м
Население 1.046 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31867
Повик. бр. 05043
Портал www.rodenberg.de
Местоположба на Хилзеде во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°15′0″N 9°22′0″E / 52.25000° N; 9.36667° E / 52.25000; 9.36667Координати: 52°15′0″N 9°22′0″E / 52.25000° N; 9.36667° E / 52.25000; 9.36667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел. Потокот Хилзедер Бах (месно Беке) поминува низ местото и се влива кратко потоа во Роденбергер Ауе.

Општински единициУреди

Општината Хилзеде се состои од следниве три места:

  • Хилзеде со станбените места Мителмиле и Нидермиле
  • Мајнзен
  • Шмари со станбените места Бусенмиле, Ајзенхамер, Херихаузен и Пулфермиле

Соседни општиниУреди

Соседни општини се: Ауетал, Поле и Месенкамп, како и градовите Бад Миндер и Хесиш Олдендорф.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди