Хајкендорф (германски: Heikendorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Претставува приморско одморалиште на Балтичкото Море, кој се наоѓа 10 километри од Кил. Најстариот дел на градот е стара викиншка населба во Мелтенорт.

Хајкендорф
Воздушен поглед на Хајкендорф (2013) со споменикот за загинатите морнари во подморниците
Воздушен поглед на Хајкендорф (2013) со споменикот за загинатите морнари во подморниците
Грб на Хајкендорф
Хајкендорф is located in Германија
Хајкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Шрефенборн
Градоначалник Александер Орт (СДП)
Основни податоци
Површина 14,72 км2
Надм. височина 19 м
Население 8.183 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 556 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24226
Повик. бр. 0431
Портал www.heikendorf.de
Местоположба на Хајкендорф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°22′20″N 10°12′29″E / 54.37222° СГШ; 10.20806° ИГД / 54.37222; 10.20806Координати: 54°22′20″N 10°12′29″E / 54.37222° СГШ; 10.20806° ИГД / 54.37222; 10.20806

Споменикот за паднатите членови на посадите во германските подморници во обете светски војни е видлив од Килскиот Фјорд.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Шрефенборн.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди