Шрефенборн (германски: Schrevenborn) — општинска заедница во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Хајкендорф.

Оваа карта ја прикажува областа на Амт (округот) Шревенборн во Крајс (област) Плен, Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општинската заедница Шрефенборн се состои од следниве општини:

  1. Хајкендорф
  2. Менкеберг
  3. Шенкирхен

54°22′19″N 10°12′29″E / 54.372° СГШ; 10.208° ИГД / 54.372; 10.208