Хауард Вочестер Хокс (30 мај 189626 декември 1977) бил американски филмски режисер, продуцент и сценарист на класичната холивудска ера. Тој почина воПалм Спрингс, Калифорнија, после еден пад.

Хауард Хокс
HowardHawks.jpg
Роден(а)Хауард Винчестер Хокс
Активен1923 - 1977
СопружникАтол ширер (1928-1940)
Ненси Грос (1941-1949)
Ди Хартфорд (1953-1959)
Хауард Хокс и Лорен Бекол, 1943

ЖивотописУреди

Роден во Гошен, Индијана, Хокс е првото дете на Френк В. Хокс и Хелен Хауард. По раѓањето на брат му Кенет Нил Хокс, на 12 август, 1899, семејството се преселило во Нина, Висконсин. Накусо после тоа тие повторно се преселиле, во Јужна Калифорнија.