Хасте (германски: Haste) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хасте
Wappen Haste.png
Wappen Haste.png
Грб на Хасте
Хасте is located in Германија
Хасте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нендорф
Градоначалник Зигмар Зандман (СДП)
Основни податоци
Површина 11,13 км2
Надм. височина 44 - 55 м
Население 2.704 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 243 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31559
Повик. бр. 05723
Портал www.haste.de
Местоположба на Хасте во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°23′0″N 9°23′0″E / 52.38333° N; 9.38333° E / 52.38333; 9.38333Координати: 52°23′0″N 9°23′0″E / 52.38333° N; 9.38333° E / 52.38333; 9.38333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Хасте се наоѓа околу 30 километри западно од Хановер на североисточната граница на округот Шаумбург, јужно од Средногерманскиот Канал и Хастер Валд. Низ местото тече потокот Хастер Бах.

Соседни општиниУреди

Општината се граничи со градот Вуншторф, како и со општините Зутфелд и Хонхорст.

Општински единициУреди

Кон општината Хасте припаѓа и местото Вилхелмсдорф. Средишното место е поделено на Алт-Хасте, Валдфриден и Иперн.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди