Хонхорст (германски: Hohnhorst) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хонхорст
Поглед на Хонхорст
Поглед на Хонхорст
Грб на Хонхорст
Хонхорст во рамките на Германија
Хонхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нендорф
Месни единици 6
Градоначалник Корд Латвезен (ДХС)
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 60 м
Население 2.094 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31559
Повик. бр. 05723
Портал www.hohnhorst-online.de
Местоположба на Хонхорст во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°22′0″N 9°22′0″E / 52.36667° СГШ; 9.36667° ИГД / 52.36667; 9.36667Координати: 52°22′0″N 9°22′0″E / 52.36667° СГШ; 9.36667° ИГД / 52.36667; 9.36667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Хонхорст се наоѓа помеѓу Средногерманскиот Канал и Хастер Валд на север и Бад Нендорф на Дајстер на југ. Низ општината течат потоците Хастер Бах, Остерие, Бинтеграбен и Роденбергер Ауе. Железничката линија Хановер-Минден поминува низ општината, како и С-Железницата Хасте-Бад Нендорф-Вецен-Хановер.

Општински единициУреди

Општината се состои од следниве места:

  • Хонхорст со местото Шелер (930 жит.)
  • Ондорф со Братмиле (377 жит.)
  • Ререн (758 жит.)

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди