Хаселфелде (германски: Hasselfelde) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во источниот дел на Харц, приближно 17 километри јужно од Вернигероде. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Оберхарц на Брокен.

Хаселфелде
Градски дел во Оберхарц на Брокен
Градскиот плоштад со црквата Свети Антонио
Градскиот плоштад со црквата Свети Антонио
Грб на Хаселфелде
Хаселфелде is located in Германија
Хаселфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 74 км2
Надм. височина 488 м
Население 3.072  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38899
Повик. бр. 039459
Портал www.hasselfelde.de
Местоположбата на Хаселфелде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Хаселфелде во рамките на округот Харц
Координати 51°41′26″N 10°51′19″E / 51.69056° N; 10.85528° E / 51.69056; 10.85528Координати: 51°41′26″N 10°51′19″E / 51.69056° N; 10.85528° E / 51.69056; 10.85528

Градот има железничка станица на железницата Долина Зелке, дел од железницата со тесни колосеци Харц (HSB).

Херман Блуменау бил роден во Хаселфелде.