Хавзипашини конаци

комплекс на конаци крај Скопје

Хавзипашините конаци — коплекс на конаци во селото Бардовци крај Скопје. Објектот е вклучен во Списокот на Културно наследство на Македонија.

Хавзипашини конаци
Предна страна на Хавзипашини Конаци.jpg
Портата на Хавзипашините конаци во Бардовци
Хавзипашини конаци is located in Скопје
Хавзипашини конаци
Местоположбата на Хавзипашините конаци во рамките на Град Скопје
Општи податоци
Статусмузеј
Културно наследство
Типконак
Стилосманлиска архитекрура
ГрадБардовци, Скопје
ЗемјаМакедонија
Координати42°1′43″N 21°22′19″E / 42.02861° N; 21.37194° E / 42.02861; 21.37194
Почната19 век

КарактеристикиУреди

Изграден е на чифликот на Хавзи-паша во периодот помеѓу 1830 и 1845 година[1]. Комплексот го сочинуваат три делови со згради и дворишта оградени со ѕидови од камен, засилени со осум одбранбени кули[1]. Во средишниот двор се наоѓа селамлукот во кој престојувал пашата со машкиот дел од семејството. На источната страна бил харемлакот со женскиот двор во кој се наоѓала зграда за кујна и за послугата. Меѓу двата конака е ризницата за чување на богатството и оружјето на пашата, поврзана со дрвен мост. Крајниот дел е за економија, со коњушница и поило[1]. Двата конака се симетрични со приземје и кат. Внатрешноста на зградите била декорирана со боена декорација по ѕидовите и со тавани во резби.[2]

РеставрацијаУреди

Во 2009 година започнат е проект за обнова и реставрација на Хавзипашините конаци, каде што ќе биде сместен националниот филмски фонд на Кинотеката на Македонија. Хавзипашините конаци ќе имаат три дела, од кои едниот ќе биде депо за филмови, другиот мултимедијален со џебнокино и филмски музеј. Проектот го реализира Владата на Македонија и Министерството за култура[3].

ГалеријаУреди

Денешна состојба
Историски фотографии

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Томовски, Крум (2009). Македонска енциклопедија. 1. Скопје: МАНУ. стр. 723. Check date values in: |accessdate= (help); |access-date= бара |url= (help)
  2. Б. Којић, Конаци и Чифлик Авзи паше, у Бардовцу код Скопља, Зборник заштите споменика културе, ИВ-В, Београд,1955, 223–242
  3. "Хавзипашини конаци - филмско депо". Вечер. 05.01.2009. Посетено на 2010-05-10. Check date values in: |date= (help)

Надворешни врскиУреди

Координати: 42°1′43″N 21°22′19″E / 42.02861° N; 21.37194° E / 42.02861; 21.37194