Василис Торосидис

Василис Торосидис (грчки: Βασίλης Τοροσίδης) (роден на 10 јуни 1985 во Ксанти) — грчки фудбалер, десен бек на Болоња во Серија А и на грчката репрезентација.

Грција Василис Торосидис
20130814 AT-GR Vassilis Torosidis 2361.jpg
Лични податоци
Полно име Василис Торосидис
Роден на 10 јуни 1985 (1985-06-10) (37 г.)
Роден во Ксанти, Грција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Болоња Болоња
Број 35
Младинска кариера
Ксанти
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2007 Ксанти 76 (3)
2007–2013 Олимпијакос Олимпијакос 134 (12)
2013–2016 Рома Рома 60 (4)
2016– Болоња Болоња 28 (1)
Репрезентација
2007– Грција Грција 91 (9)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јуни 2012