Фрисдорф — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 6 март 2010, е дел од градот Мансфелд.

Фрисдорф
Градски дел во Мансфелд
Грб на Фрисдорф
Фрисдорф is located in Германија
Фрисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Мансфелд
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 364 м
Население 368  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034775
Портал www.vgem-wipper-eine.de
Координати 51°35′19″N 11°18′13″E / 51.58861° N; 11.30361° E / 51.58861; 11.30361Координати: 51°35′19″N 11°18′13″E / 51.58861° N; 11.30361° E / 51.58861; 11.30361