Лангула

село и поранешна општина во Германија

Лангула (германски: Langula) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од општината Фогтај.

Лангула
Место во Фогтај
Црквата во Лангула
Црквата во Лангула
Црквата во Лангула
Грб на Лангула
Лангула во рамките на Германија
Лангула
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Фогтај
Основни податоци
Површина 15,16 км2
Надм. височина 236 м
Население 1.037  (31 декември 2011)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 03601
Портал www.vg-vogtei.de
Координати 51°9′N 10°25′E / 51.150° СГШ; 10.417° ИГД / 51.150; 10.417