Ферде — град во Везел, во Северна Рајна-Вестфалија во Германија. Градот се наоѓа на десната страна на реката Рајна и на околу 10 километри југоисточно од Везел.

Ферде
Voerde
Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Ферде Voerde
Ферде во рамките на Германија
Ферде
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Везел
Градоначалник Леонард Шпицер (ДХС)
Основни податоци
Површина 53,49 км2
Надм. височина 26 м
Население 36.047 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 674 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WES
Пошт. бр. 46562
Повик. бр. 02855, 0281 (Friedrichsfeld)
Портал www.voerde.de
Местоположба на град Ферде
Voerde во рамките на округот Везел
Карта
Карта
Координати 51°36′0″N 6°41′0″E / 51.60000° СГШ; 6.68333° ИГД / 51.60000; 6.68333

Збратимени градови

уреди

Ферде е збратимен со:

Наводи

уреди
  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Поврзано

уреди