Фелпке (Долна Саксонија)

Фелпке (германски: Velpke) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри северно од градот Хелмштет и 10 километри источно од градот Волфсбург.

Фелпке (Долна Саксонија)
Скулптура „Кула од книги“
Скулптура „Кула од книги“
Скулптура „Кула од книги“
Грб на Фелпке (Долна Саксонија)
Фелпке (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Фелпке (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Фелпке
Месни единици 3
Градоначалник Марк Кројцберг
Основни податоци
Површина 19,70 км2
Надм. височина 77 м
Население 4.879 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 248 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38458
Повик. бр. 05364
Портал www.velpke.de
Местоположба на Фелпке (Долна Саксонија) во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°24′0″N 10°56′0″E / 52.40000° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.40000; 10.93333Координати: 52°24′0″N 10°56′0″E / 52.40000° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.40000; 10.93333

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија Уреди

Местоположба Уреди

Фелпке се наоѓа помеѓу природните паркови Елм-Лапвалд и Дремлинг и околу десет километри источно од градот Волфсбург.

Општински единици Уреди

Општината е составена од следниве единици:

  • Фелпке
  • Мајнкот
  • Варштет (со Биштет)

Галерија Уреди

Наводи Уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски Уреди