Фелпке (општинска заедница)

Фелпке (германски: Velpke) — општинска заедница во округот Хелмштет, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Фелпке.

Грбот на општинската заедница

Општинската заедница Фелпке се состои од следниве општини:

  1. Бардорф
  2. Дандорф
  3. Графхорст
  4. Грос Твилпштет
  5. Фелпке

52°24′00″N 10°55′59″E / 52.400° СГШ; 10.933° ИГД / 52.400; 10.933