Фатална несреќа (филм)

Фатална несреќаамерикански драма филм од 2004, режиран, продуциран и ко-напишан од Пол Хеџис. Во филмот се обработува начинот на одразување на расистичките и социјалните тензии во Лос Анџелес, Калифорнија. Според едно интервју со Пол Хеџис, филмот му бил вдахновен од вистински настан, односно бил поврзан со демолирањето на неговото порше во 1991.[1] „Фатална несреќа“ освоил три оскари: оскар за најдобар филм, за најдобро сценарио и за најдобра монтажа.

„Фатална несреќа“
Филмскиот плакат
РежисерПол Хеџис
ПродуцентПол Хеџис
Марк Р. Харис
Роберт Мореско
Дон Чидли
Боб Јари
Кети Шулмен
Главни улогиСандра Булок
Дон Чедли
Мет Дилон
Џенифер Еспозито
Брендан Фрејзер
Теренс Хауард
Крис „Лудакрис“ Бриџис
Тенди Њутон
Рајан Филипе
Ларенз Тејт
Мајкл Пена
МузикаМарк Ишам
КинематографијаМајкл Мјуро
МонтажаХјуџис Винборн
Студио„ApolloProScreen GmbH & Co“
„Harris Company“
„BlackFriar's Bridge“
„Bull's Eye Entertainment“
„Yari Film Group“
„DEJ Productions“
ДистрибутерLionsgate“ (САД)
Pathé“ (ОК)
Премиера10 септември, 2004
(ИФФТ)
6 мај, 2004
(САД)
Времетраење112 минути
Земја САД
ГерманијаГерманија
ЈазикАнглиски
Буџет$7 милиони
Бруто заработка$98.410.061
Пол Хагис, Канадски филмски центар


Наводи уреди

  1. „Фатална несреќа“ ДВД - Commentary Track. 2005.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>