Брендан Џејмс Фрејзер (англиски: Brendan James Fraser;[1] 3 декември 1968, Индијанаполис, Индијана, САД) — канадско-американски глумец.[2][3] Својата слава ја стекнал преку големи филмски проекти како Мумија, Несреќа, Патување до центарот на земјата и други.

Брендан Фрејзер
Б. Фрејзер, април 2007
Роден(а)Брендан Џејмс Фрејзер
Занимањеглумец
Активен1988–денес
СопружникАфтон Смит (1998–2007)
Мреж. местоhttp://www.brendanfraser.com

Наводи

уреди
  1. „Brendan Fraser's Looney Adventure“. CBS. 13 ноември 2003. Архивирано од изворникот на 2009-02-10. Посетено на 2008-08-24.
  2. „2006 Inductees – Brendan Fraser“. Canada's Walk of Fame. 2006. Посетено на 2008-08-24.
  3. Beale, Lewis (1 ноември 1998). „In The Know Brendan Up To Buff In 'Gods And Monsters'. NY Daily News. Архивирано од изворникот на 2008-12-05. Посетено на 2008-08-08.

Надворешни врски

уреди