ФК Тетекс 1953

Не го мешајте со првичниот клуб Тетекс, на кого Тетекс 1953 му е духовен наследник.

ФК Тетекс 1953
Целосно имеФудбалски клуб Тетекс 1953
Основан2011; пред 11 година (2011)
СтадионГрадски стадион Тетово
(Капацитет: 15,000)
ЛигаВтора македонска лига - Запад
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Запад, 3. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

ФК Тетекс 1953 е македонски фудбалски клуб од Тетово. Клубот во моментов се натпреварува во Втората македонска лига - Запад.

ИсторијаУреди

Како Лабуништа 2011Уреди

Клубот бил основан во 2011 година. Боите на клубот како Лабуништа 2011 биле црно-бели. Додека екипата се натпреварувала во Општинската лига и во Третата лига, домашните натпревари ги играле на теренот Калишта во Лабуништа. Во првите три сезони кога биле второлигаши (2017/18, 2018/19 и 2019/20), како домаќини настапувале на Стадионот Градска Плажа во Струга.

Селење во Тетово и ново имеУреди

На крајот на мај 2020 година, управата на клубот, и со тоа неговиот спонзор, се изјаснила дека се повлекува од управувањето на клубот. Сите моментални играчи станале слободни агенти.[1][2] Кризата на клубот ја искористила управата на Тетекс и го преселила клубот во Тетово.[3] Според преселбата, клубот во сезоната 2020/21 треба да го носи името Лабуништа 2011 во првата полусезона, а Тетекс 1953 во втората полусезона.[4][5][6]

Историја на клупското имеУреди

  • 2011-2020: Лабуништа 2011
  • 2021-до денес: Тетекс 1953

НаводиУреди

  1. „Лабуништа се расформира, сопственикот се повлекува, цело раководство со оставка, фудбалерите слободни“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Посетено на 7 јуни 2020.
  2. „Лабуништа остана без сопственик: „Во клубот вложив повеќе од возможното, но...". gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Посетено на 7 јуни 2020.
  3. „Макфудбал 2020 - број 15“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 22 јули 2020. Посетено на 15 август 2020.
  4. „Тетекс се фузираше со Лабуништа, се враќа во Втора лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 22 јули 2020. Посетено на 28 јули 2020.
  5. „Тетекс се враќа во ВМФЛ, договори фузија со Лабуништа". gol.mk преку web.archive.org. 22 јули 2020. Посетено на 28 јули 2020.
  6. „Делегирање 17. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 февруари 2021. Посетено на 2 март 2021.

Надворешни врскиУреди