ФК Кубањ Краснодар

ФК Кубањ Краснодар (руски: ФК «Кубань») — поранешен фудбалски клуб од градот Краснодар, Русија. Играл во Руската прва лига. Играл на Стадион Кубањ (32.000 седишта). Оносван е во 1928 г. под името „Динамо“ и играл сè до 2018 г. кога бил затворен поради банкрот.[1]

ФК Кубањ Краснодар
Logo of Kuban Krasnodar.gif
Целосно име Фудбалски Клуб Кубањ Краснодар
Прекар(и) Казаки (Козаци)
Основан 1928 како ФК Динамо Краснодар
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Стадион Кубањ
Капацитет 32.000
Претседател Flag of Russia.svg Александр Ткачов
Тренер Flag of Russia.svg Сергеj Павлов
Лига Руска Прва лига
2007 Руска Премиер лига, 15-ти
Kit left arm yellowshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Kit right arm yellowshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm yellowshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Kit right arm yellowshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Претходни имињаУреди

ТрофеиУреди

СтадионУреди

НаводиУреди

  1. Сергей Ильёв (2018-05-17). „«Ротор» остаётся в ФНЛ из-за банкротства «Кубани»“. Матч ТВ. Посетено на 2018-05-17.

Надворешни врскиУреди