Турски Гробишта (Радовиш)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Турски Гробишта или Теќетоархеолошко наоѓалиште во градот Радовиш. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Кај влезот во Радовиш, кај така наречената симоновска барака, од двете страни на патот, во реонот на расадникот се откриени гробови - тип циста.[1]

Турски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Турски Гробишта is located in Македонија
Турски Гробишта
Местоположба на Турски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° N; 22.46667° E / 41.63333; 22.46667Координати: 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° N; 22.46667° E / 41.63333; 22.46667
Основни податоци
Место Радовиш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069