Кукленица (Радовиш)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Турски Гробишта или Теќетоархеолошко наоѓалиште во градот Радовиш. Наоѓалиштето претставува населба од среден век. На југоисточната периферија на градот, во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Кукленица
археолошко наоѓалиште
Кукленица is located in Македонија
Кукленица
Местоположба на Кукленица во Македонија
Местоположба 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° N; 22.46667° E / 41.63333; 22.46667Координати: 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° N; 22.46667° E / 41.63333; 22.46667
Основни податоци
Место Радовиш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069