Исарот (Радовиш)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Исарот - Калеархеолошко наоѓалиште во градот Радовиш. Наоѓалиштето претставува кале од среден век. На 3 км северозападно од Радовиш, на десниот брег на Радовишка Река, високо на ридот има остатоци од средновековна фортификација - кале. Дебелината на ѕидовите изнесува околу 2,5 м.[1]

Исарот - Кале
археолошко наоѓалиште
Исарот - Кале is located in Македонија
Исарот - Кале
Местоположба на Исарот - Кале во Македонија
Местоположба 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667Координати: 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667
Основни податоци
Место Радовиш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кале).svg кале


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069