Градска Корија (Радовиш)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градска Коријаархеолошко наоѓалиште во градот Радовиш. Наоѓалиштето претставува тумул од железно време. На 4 км северозападно од Радовиш се наоѓа тумул со пречник во основата од 8 м и височина од 2,5 м, опкружен со кршен камен. [1]

Градска Корија
археолошко наоѓалиште
Градска Корија is located in Македонија
Градска Корија
Местоположба на Градска Корија во Македонија
Местоположба 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667Координати: 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667
Основни податоци
Место Радовиш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069