Тукуман (покраина)

Тукуман (шпански: Tucumán) — покраина во Аргентина, сместена во северозападниот дел на државата. Главен град е Сан Мигел де Тукуман. Се граничи со покраините Салта, Сантјаго дел Естеро и Катамарка. Нагалено се нарекува El Jardín de la República („Градина на републиката“).

Тукуман
Bandera de la Provincia de Tucumán.svg

Escudo de la Provincia de Tucumán.svg
Coat of Arms

Главен град Сан Мигел де Тукуман
Површина 22,524 km²
Население 1,338,523 (2001)
Густина 59.42/km²
Гувернер Хозе Алперович
Демоним Tукуманец
ISO 3166-2 AR-T
Provincia de Tucumán, Argentina.png

ГеографијаУреди

 
Езерото Ла Ангостура
 
Црквата Виланугес
 
Типичен пејзаж во Тукуман

Тукуман е најмалата покраина во Аргентина по површина. Највисоката точка е Серо дел Болсон со 5.550 метри.

Таа има топла суптропска клима и обилни дождови во секој нејзин дел.

Најголема река е Сали. Тука се наоѓаат и неколку големи хидроцентрали како „Ел Кадилјал“. која е најважна за таа област, потоа „Ембласе Рио Ондо“ на реката Ондо, „Ла Ангостура“ на реката Рио де лос Соса и „Ескаба“ на реката Марапа.

СтопанствоУреди

Економијата на покраината се темели на преработката и производството на шеќер, со насади од 2.300 км2, со учество од 60% од производството на шеќер во земјата. Освен тоа тука се одгледува и лимонот (најголем произведувач во светот), јагода, киви, грав, пченка, луцерка и соја.

Присутни се и говедата и овците, но повеќе за домашна употреба.

Административна поделбаУреди

Покраината има 17 департмани (departamentos).

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 27°00′S, 65°30′W