Административна поделба на Аргентина

(Пренасочено од Покраини во Аргентина)

Аргентина е поделена на 23 покраини (шпански: provincias) и еден автономен град (ciudad autónoma). Сите имаат свои устави, но сепак сочинуваат една федерална целина.

Покраините потоа се делат на департмани (departamentos), освен покраината Буенос Аирес, која е поделена на делови (partidos).

Покраини Уреди

 
Карта на покраините во Аргентина
Знаме Покраина Админ. центар Службен јазик Население
(2010)[1]
Ранг Површина
(км²)
Ранг Густина
(жит/км²)[1]
Ранг
  Буенос Аирес
(автономен град)
--
&100000000028910820000002.891.082 4 &10000000000000203000000203 24 &1000000000014241800000014.241,8 1
  Буенос Аирес Ла Плата &1000000001559442800000015.594.428 1 &10000000000307571000000307.571 1 &1000000000000050700000050,7 3
  Ентре Риос Парана &100000000012363000000001.236.300 7 &1000000000007878100000078.781 17 &1000000000000015700000015,7 7
  Катамарка Сан Фернандо де Валје
де Катамарка
&10000000000367820000000367.820 20 &10000000000102602000000102.602 11 &100000000000000360000003,6 20
  Кордоба Кордоба &100000000033048250000003.304.825 2 &10000000000165321000000165.321 5 &1000000000000020000000020,0 6
  Кориентес Кориентес шпански,
гварански
&10000000000993338000000993.338 11 &1000000000008819900000088.199 16 &1000000000000011300000011,3 10
  Ла Пампа Санта Роса &10000000000316940000000316.940 22 &10000000000143440000000143.440 8 &100000000000000220000002,2 23
  Ла Риоха Ла Риоха &10000000000331847000000331.847 21 &1000000000008968000000089.680 14 &100000000000000370000003,7 19
  Мендоза Мендоза &100000000017416100000001.741.610 5 &10000000000148827000000148.827 7 &1000000000000011700000011,7 9
  Мисионес Посадас &100000000010978290000001.097.829 9 &1000000000002980100000029.801 21 &1000000000000036800000036,8 4
  Неукен Неукен &10000000000550334000000550.334 16 &1000000000009407800000094.078 13 &100000000000000580000005,8 17
  Огнена Земја Ушуаја &10000000000126190000000126.190 24 &1000000000002126300000021.263а 23 &100000000000000580000005,8а 16
  Рио Негро Виедма &10000000000633374000000633.374 15 &10000000000203013000000203.013 4 &100000000000000310000003,1 21
  Салта Салта &100000000012152070000001.215.207 8 &10000000000155488000000155.488 6 &100000000000000780000007,8 12
  Сан Луис Сан Луис &10000000000431588000000431.588 19 &1000000000007674800000076.748 18 &100000000000000560000005,6 18
  Сан Хуан Сан Хуан &10000000000680427000000680.427 13 &1000000000008965100000089.651 15 &100000000000000760000007,6 13
Предлошка:Country data Санта Крус Санта Крус Рио Галјегос &10000000000272524000000272.524 23 &10000000000243943000000243.943 2 &100000000000000110000001,1 24
  Санта Фе Санта Фе де Вера Круз &100000000032007360000003.200.736 3 &10000000000133007000000133.007 10 &1000000000000024100000024,1 5
  Сантјаго дел Естеро Сантјаго дел Естеро &10000000000896461000000896.461 12 &10000000000136351000000136.351 9 &100000000000000660000006,6 15
  Тукуман Сан Мигел де Тукуман &100000000014482000000001.448.200 6 &1000000000002252400000022.524 22 &1000000000000064300000064,3 2
  Формоза Формоза &10000000000527895000000527.895 17 &1000000000007206600000072.066 19 &100000000000000730000007,3 14
  Хухуј Сан Салвадор де Хухуј &10000000000672260000000672.260 14 &1000000000005321900000053.219 20 &1000000000000012600000012,6 8
  Чако Резистенсија &100000000010534660000001.053.466 10 &1000000000009963300000099.633 12 &1000000000000010600000010,6 11
  Чубут Росон шански,
велшки
&10000000000506668000000506.668 18 &10000000000224686000000224.686 3 &100000000000000230000002,3 22

а Не се вклучени претензиите врз Фолкландските Острови и Аргентински Антарктик.

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 „Резултати од пописот во 2010 г.“. Архивирано од изворникот на 2012-09-01. Посетено на 2013-03-21.