Тауразиопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 октомври 2018 година било 2,296 жители.[1]

Taurasi
општина
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Управа
 • ГрадоначалникАнтониио Буоно (од 13 јуни 2004)
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000384000000384 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно3.000
 • Густина210/км2 (550/ми2)
ДемонимТауразини
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83030
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСан Марцијано
Мреж. местоcomune.taurasi.av.it

Наводи

уреди
  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-10-2018 година (привремена бројка).