Татјана Лебедева

Татјана Романовна Лебедева (руски:Татьяна Романовна Лебедева, родена на 21 јули 1976 во Стерлитамак) е руска атлетичарка која се натпреварува во техничките дисциплини скок во далечина и трискок.

Татјана Лебедева
Медали

Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Сребро Пекинг 2008
Сребро Пекинг 2008
Злато 2004 Атина
Бронза 2004 Атина
Сребро 2000 Сиднеј
трискок
Светски првенства
Злато 2001 Едмонтон
Triple jump
Злато 2003 Париз
Triple jump
Злато 2007 Осака
Long jump
Сребро 2007 ОСака
Triple jump
Светски првенства во сала
Злато 2004 Будимпешта
трискок
Злато 2004 Будимпешта
скок во далечина
Сребро 2001 Лисабон
трискок
Европски првенства
Злато 2006 Гетеборг
трискок
Европски првенства во сала
Злато 2000 Гент
трискок

Кариерата ја започнала во 1998 година, кога станала и шампион на Русија во трискок. Во 2000, на Европското првенство во сала одржано во Гент го освоила златниот медал. На светското првенство во Едмонтон во 2001, Татјана го освои златниот медал во трискок, а златото го одбрани и на светското првенство во Париз во 2003. На светското првенство во сала одржано во Москва во 2004, таа прескокна 15,36m со што постави нов светски рекорд во сала во дисциплината трискок.

На Летните олимписки игри - 2004 одржани во Атина, Татјана го освои златниот медал во скок во далечина, но како голема фаворитка целосно потфрли во дисциплината трискок.

Во 2005, Лебедева не настапи на светското пвенство поради повреда, но успеа да победи на сите 6 митинзи од Златната лига со што доби награди вредна злато во вредност од 1,000,000$.

Во 2007, Татјана настапи на светското првенство каде што го освои златниот медал во скок во далечина и сребрениот во трискок.

На Летните олимписки игри - 2008, таа настапи во дисциплините трискок во која го освои сребрениот медал и во скок во далечина каде имаше исто остварување.

Во септември 2002, Татјана стана мајка, со раѓањето на ќерка и Настја.

Надворешни врскиУреди