Стерлитамак

Стерлитамак (башкирски: Стәрлетамаҡ, руски: Стерлитамак – град во Башкортостан, република на Руската Федерација. Со население од 277.048 жители во 2014 година, тој е вториот по големина град во Башкортостан.

Стерлитамак
Стерлитамак
Други транскр.
 • башкирскиСтәрлетамаҡ
Поглед на Стерлитамак
Поглед на Стерлитамак
Знаме на СтерлитамакГрб на Стерлитамак
ДржаваРусија
Федерален субјектБашкортостан
Основан во1766
Сегашенски статус од1781
Надм. вис.&10000000000000150000000150 м
Население (попис 2010)[1]
 • Вкупно273.486
 • проц. од (2018)[2]279.626 (+2,2%)
 • Ранг66th во 2010
Часовен појасЕкатеринбуршко време Уреди википодатоци[3] (UTC+5)
Поштенски бр.[4]453100
Повикувачки број+7 3473
Мреж. местоsterlitamakadm.ru

ГеографијаУреди

Стерлитамак е сместен на левиот брег на реката Белаја, притока на Кама. Градот се наоѓа 128 км јужно од Уфа и на 1.200 км на исток од Москва.

ИсторијаУреди

Градот е основан во 1766 година на брегот на Белаја, како пристаниште наменето за транспорт на товари сол. Статусот на град го добил во 1781 година.

Денес Стерлитамак е важен хемиски индустриски центар кој ги обработува локалните ресурси на гас и нафта.

НаселениеУреди

Попис или процена на населението.

Година Население
1939 38.800
1959 111.000
1970 184.000
247.457
264.362
2008 268.300
2009 269.700
2010 Census[1] 273.486

СтопанствоУреди

Стопанството на Стерлитамак го предводат повеќе хемиски претпријатија:

  • Каустик, основано во 1964 година, со 7.200 вработени
  • Каучук, основано во 1960 година
  • Сода, 9.200 вработени

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  2. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  3. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  4. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)