Тамбах-Дитхарц

град во Германија

Тамбах-Дитхарц (германски: Tambach-Dietharz) — град во округот Гота, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на подрачјето на Тириншката Шума, 19 километри јужно од Гота.

Тамбах-Дитхарц
Старото градско собрание
Старото градско собрание
Старото градско собрание
Грб на Тамбах-Дитхарц
Тамбах-Дитхарц во рамките на Германија
Тамбах-Дитхарц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Харалд Врона
Основни податоци
Површина 41,54 км2
Надм. височина 450 м
Население 4.381 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99897
Повик. бр. 036252
Портал www.tambach-dietharz.de
Местоположба на градот Тамбах-Дитхарц во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°47′23″N 10°37′0″E / 50.78972° СГШ; 10.61667° ИГД / 50.78972; 10.61667

Знаменитости уреди

  • Фалкенштајн е 96 метри висока карпа. Таа е споменик на природата и место за планинарење.
  • Рутата од Шмалкалден до Тамбах-Дитхарц е означена како „Патот на Мартин Лутер“ и е пешачка патека.
  • Во есента 1989 бил подигнат споменик на швајцарскиот теолог Карл Барт.
 
Лутеркирхе (Lutherkirche)
 
Старата пошта
 
Поглед долж улицата Хауптштрасе до Лутеркирхе

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)